Ujawniamy nieprawidłowości w nauce - przejdź do strony habilitacja.eu            Habilitacja

 17
Wyświetla od 1 do 10 z 18 pozycji.

Protest wobec gowinowskiej reformy szkolnictwa wyższego artykułuje tzw. Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, ustami swego reprezentanta dr Aleksandra Temkina, filozofa, członka Narodowej Rady Rozwoju przy urzędzie prezydenta Rzeczypospolitej Polski, który określa ją jako „maskaradę i brudny deal Gowina z establishmentem i rektorami”. https://wpolityce.pl/polityka/363135-nasz-wywiad-aleksander-temkin-przygotowana-reforma-szkolnictwa-wyzszego-to-maskarada-i-brudny-deal-gowina-z-establishmentem-i-rektorami

Mówi pan Temkin: „Konsultacje Ustawy 2.0. przypominały ustawkę: odrzucono, pod nieprzekonującym pretekstem formalnym, projekt zespołu prof. Piotra Steca (z Uniw. Opolskiego). Minister Gowin twierdzi, że jego projekt popiera całe środowisko. Tymczasem krytykują je nie tylko szef klubu PiS, prof. Ryszard Terlecki, ale tak różne środowiska jak NSZZ “Solidarność” UW, Pracodawcy RP, Kongres Ruchów Miejskich czy Polskie Towarzystwo Socjologiczne. „Środowisko naukowe”, na które powołuje się minister Gowin, to przede wszystkim dobrze umoszczone w dotychczasowym systemie uniwersyteckim grupy interesu. Reforma przedstawiana jest jako wielka rewolucja, tymczasem widzimy, kto za nią stoi. I kto będzie głównym beneficjentem jej zapisów.” Chodzi mu o „Oligarchię, która doprowadziła polską naukę do godnego pożałowania stanu, w którym dziś się znajdujemy. Mam na myśli towarzystwo rektorów, którzy teraz przebierają się w nowe szaty i udają nowe twarze.”

Link:

http://magazynier.szkolanawigatorow.pl/widziaem-smierc-uniwersytetu-pamietajmy-o-nim-w-dzien-zaduszny-w-600-tna-rocznice-jego-smierci

Natomiast Ustawa Społeczna jest alternatywą do części projektu ustawy 2.0, która cechuje się szczegółami awansów na stanowiska oraz likwiduje habilitację i profesurą. Jest ona bardziej sprawiedliwa i posiada lepszy przekaz medialny,

Komentator

Popieram państwa projekt ustawy, ponieważ likwidowana jest habilitacja.

Jacek

Gratuluję wspaniałej inicjatywy legislacyjnej w postaci projektu ustawy.

Projekt jest interesujący i spełnia oczekiwania środowiska akademickiego.

Podoba mi się likwidacja habilitacji, przez co projekt jest podobny do ustrojów uczelni zagranicznych.

Brawa za filmik.

Krystian

Habilitacje jest wielkim problemem młodych naukowców, który wynika z pewnych układów gwarantujący grzecznościowe recenzje. To jest jeden z ważnych powodów likwidacji habilitacji.

Zgadzam się z koncepcja ustawy społecznej i popieram ją.

Jola

Minister Gowin podjął dyskusje ze środowiskiem o wątpliwych zasadach moralnych. Środowisko to pochodzi z czasów PRL i posiada przeszłość SB-ecką oraz komunistyczną.

Pan Prezydent D. nadal popisuje fałszywe nominacje profesorskie, którzy wprowadzali stan wojenny. W takim razie rodzi się pytanie: czym jest uczelnia ?

Dygresja. Projekt Ustawy Społecznej idzie w dobrym kierunku.

Wacław

Widzę sprzeczność w idei Departamentu ds...: jesli ma się składać wyłącznie z prawników i sprawdzać formalne aspekty doktoryzowania, to jak oceni poziom naukowy nadając uprawnienia jednostce?

doświadczony

Jak domniemam, w tym przypadku chodzi tylko o zatwierdzenie recenzji, które były napisane zgodnie z ustawą.

Z drugiej strony można byłoby ustalić zestaw pytań do recenzentów wynikający z ustawy czy rozporządzenia ministra.

Obecna ustawa w tym względzie jest nieobiektywna, a napisane recenzje grzecznościowe pomijają ten aspekt.

Wojtek

1. Zgoda co do ogólnych założeń. ten projekt przynajmniej stawia kropkę nad i w kwestii habilitacji, a nie kluczy.

2. Zrozumiałe, że zajęto się tylko wycinkiem problemów szkolnictwa wyższego jakim jest kwestia stopni i awansu naukowego, ale jeśli tak to warto się tym zając kompleksowo. Być może coś przeoczyłem, ale brakuje mi rozwiązań przejściowych, kierowanych do osób o już ustalonym statusie np. obecnych adiunktów, a zwłaszcza wykładowców, którzy byli adiunktami, ale ponieważ nie zrobili habilitacji zostali przeniesieni właśnie na stanowiska wykładowców. Nie wiem jaki pomysł byłby tu najlepszy, ale nie widzę powodu, aby akurat ta grupa nie mogła skorzystać z rozwiązań związanych z likwidacja habilitacji skoro jej brak zablokował im właśnie awans. Powinni mieć przynajmniej szansę (przy jasno określonych kryteriach) powrotu na stanowisko adiunkta i główną tak to nazwijmy ścieżkę awansu.

3. Zdecydowanie zgadzam się, że limity 13 osobowe (studentów/wykładowcę) to zły pomysł.

4. Mimo wszystko (pewnie to kwestia moich poglądów społeczno-politycznych) nie popieram odpłatności za studia. Jesli nawet stoją za tym jak napisano cele motywujące to uważam za lepszą motywację dawanie wprost ( w postaci stypendiów za naukę na przykład), a nie obietnicę mniejszego czesnego.

Zbigniew

1) Projekt tzw. Ustawy Społecznej proponuje zastąpienie jednego złego systemu, obecnie obowiązującego, innym, nic nie lepszym. Straszna centralizacja (p. "Departament"), niby likwidacja habilitacji, a procedury opisane w Rozdziale 6, Stanowwisko adiunkta, dziwnie znajome...

2) Szkoda, że "Zespół SU", jak się Państwo podpisujecie, zdecydował się pozostać anonimowy. Wszak w Preambule sami Państwo piszecie: Jawność.

Teodor

Do Teodora

Szanowny Panie Teodorze, jesteśmy grupą osób, która chce działać na rzecz nauki. Staramy się o sformalizowanie naszej działalności i wtedy ogłosimy statut i skład Zarządu.

Mam nadzieję jednak, że nie jest to przeszkodą w prowadzeniu merytorycznej dyskusji nad Ustawą Społeczną.

Joanna

Wyświetla od 1 do 10 z 18 pozycji.

Powered by ChronoForums - ChronoEngine.com

3.png8.png9.png2.png4.png

KRS 723626
mail info@naukapolska.eu
tel. 509-237-270
nr konta 10 1020 2401 0000 0002 0524 3813